Co to jest łożysko wieńcowe

Co to jest łożysko wieńcowe?

Co to jest łożysko wieńcowe? W jakich maszynach stosuje się tego rodzaju komponent? Jakiej marki łożyska wieńcowe warto wybrać? W dzisiejszym artykule omawiamy kwestię łożysk wielkogabarytowych. Jeśli szukasz podstawowych informacji na ich temat, zapraszamy do lektury.

 

  1. Co to jest łożysko wieńcowe?
  2. Rodzaje łożysk wieńcowych
  3. Gdzie stosuje się łożyska wieńcowe?

 

W hurtowniach technicznych można znaleźć przeróżne łożyska toczne. Poza standardowymi rozwiązaniami dostępne są także specjalne komponenty, zaprojektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach. Do takich nieco specjalnych produktów zalicza się łożyska wieńcowe. Co to jest łożysko wieńcowe i gdzie się je montuje? Szczegóły na temat łożysk wielkogabarytowych znajdziesz w poniższym wpisie.

 

Co to jest łożysko wieńcowe?

łożyska wieńcoweŁożyska wieńcowe to specjalne łożyska, które w porównaniu do standardowych i popularnych produktów wyróżniają się swoją średnicą. A mianowicie łożyska wieńcowe są komponentami o średnicy wewnętrznej wynoszącej więcej niż 30 cm. Poza rozmiarem różnią się także nieco swoją konstrukcją. Otóż w łożyskach tego typu stosuje się specyficznie ukształtowane pierścienie, posiadające otwory montażowe, co umożliwia mocowanie ich za pośrednictwem śrub. Produkty te montuje się bezpośrednio do części nośnych — elementu obrotowego oraz stałego. To, co wyróżnia łożyska wieńcowe na tle konwencjonalnych rozwiązań to wieniec zębaty.

Ze względu na duże rozmiary produkty tego rodzaju nazywa się także łożyskami wielkogabarytowymi. Do zalet rozwiązań wieńcowych zalicza się zwartą budowę. W standardowej wersji łożyska te wyposaża się w dwa pierścienie, ale na rynku dostępne są również i produkty posiadające trzy pierścienie. Między nimi umieszcza się elementy toczne w postaci kulek lub wałków.

Łożyska wieńcowe produkuje się z różnych materiałów. Dzięki temu każdy zainteresowany klient jest w stanie znaleźć najbardziej dopasowane rozwiązanie do warunków pracy. Między pierścienie nierzadko umieszcza się odpowiednie uszczelnienia, różniące się między sobą przekrojami, które skutecznie chronią wnętrze przed zanieczyszczeniami.

Przy łożyskach wieńcowych należy pamiętać, że często wymagają one regularnego dosmarowywania. Dlatego wiele rozwiązań wieńcowych ma w pierścieniach specjalne smarowniczki. Ponadto przy doborze optymalnej opcji należy zwrócić szczególną uwagę na statyczne obciążenia. To główny parametr doboru, którego nie można ignorować. Ważna jest zarówno siła osiowa, jak i wywrotowy moment.

Poza wspomnianymi zaletami łożysko wieńcowe charakteryzuje się także dużą obciążalnością oraz niskim oporem ruchu. Komponent przenosi obciążenia osiowe oraz promieniowe. Ponadto ma zdolność do przenoszenia momentów działających we wszystkich płaszczyznach, które przechodzą przez jego wzdłużną oś. Warto również pamiętać, że jest to rozwiązanie przeznaczone do pracy przy niskich prędkościach obrotowych.

 

Rodzaje łożysk wieńcowych

Łożyska wieńcowe produkuje się w różnych odmianach. Biorąc pod uwagę kształt elementów tocznych, możemy wyróżnić wieńcowe łożyska kulkowe, wałeczkowe, kombinowane oraz specjalne. Modele kombinowane to komponenty składające się z kilku rzędów wypełnionych zarówno kulkami, jak i wałeczkami. Specjalne natomiast to łożyska, w których stosuje się krzyżowy układ elementów tocznych w kształcie stożków. Te ostatnie projektuje się z myślą o wysokoobrotowych aplikacjach.

Tytułowe komponenty można podzielić także według kryterium związanego z ilością rzędów tocznych elementów. Wyróżnia się łożyska wieńcowe jednorzędowe, dwurzędowe oraz wielorzędowe.

Oczywiście produkty wielkogabarytowe mogą między sobą różnić się także sposobem usytuowania wieńca. W tym przypadku na rynku dostępne są łożyska wyposażone w wieniec z uzębieniem zewnętrznym lub wewnętrznym. Ten podział obejmuje także komponenty posiadające bieżnie wykonane ze specjalnych wkładek oraz monolityczne.

 

Gdzie stosuje się łożyska wieńcowe?

Łożyska wieńcowe najczęściej stosuje się w maszynach o większych gabarytach. Rozwiązania popularnych producentów można wykorzystać zarówno w elektrowni wiatrowej, jak i w koparkach, ładowarkach, pozycjonerach czy podnośnikach koszowych. Nierzadko łożysk wieńcowe montuje się w wieżowych żurawiach, manipulatorach, obrotowych platformach czy maszynach leśnych. Ponadto komponenty te znajdą zastosowanie w zgarniaczach, mieszadłach, antenachradarach. Okazuje się, że łożyska wieńcowe bywają częścią wieżyczek czołgów lub pojazdów wojskowych.

Jak widać, produkty tego rodzaju mają swoje specjalne zastosowanie. I mimo iż nie należą do najpopularniejszych łożysk tocznych, jest mnóstwo aplikacji, w których znajdą swoje zastosowanie. Pamiętaj, by dokładnie przeanalizować właściwości interesujących Cię rozwiązań. Łożyska toczne – zresztą jak każdy inny element maszyny — muszą być poprawnie dobrane do warunków pracy, by mogły skutecznie pełnić swoją funkcję i gwarantować bezawaryjną, wydajną pracę. Jeśli interesują Cię łożyska wieńcowe, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Uwaga! Ze względu na spam, pierwszy komentarz danej osoby musi zostać zaakceptowany przez moderacje. Po tym blokada zostaje zdjęta dla tego użytkownika i może normalnie komentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *