Jakie łożyska walcowe proponuje Timken?

Jakie łożyska walcowe proponuje Timken?

Potrzebujesz łożysk walcowych, ale nie wiesz, na jaką markę się zdecydować? Już teraz sprawdź łożyska walcowe Timken! Jakie dokładnie rozwiązania proponuje producent? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

  1. Jakie łożyska walcowe jednorzędowe produkuje Timken?
  2. Czym charakteryzują się łożyska walcowe dwurzędowe Timken?
  3. Gdzie znajdą zastosowanie łożyska walcowe wielorzędowe?

 

Łożyska walcowe marki Timken cieszą się sporą popularnością między innymi z tego względu, że skutecznie minimalizują opór, a także zmniejszają wytwarzanie się podczas działania ciepła. Ponadto gwarantują wydajniejszą i znacznie dłuższą pracę przy jednocześnie mniejszych wymaganiach dotyczących obsługi oraz stosunkowo krótkich przestojach. W asortymencie marki Timken znajdziesz jednorzędowe modele w kilku wariantach, dwurzędowe oraz wielorzędowe. Czym się wyróżniają? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Szczegóły na temat konkretnych rozwiązań znajdziesz w katalogu producenta.

 

Jakie łożyska jednorzędowe produkuje Timken?

łożysko walcowe jednorzędoweJednorzędowe łożyska walcowe Timken na tle konkurencyjnych rozwiązań wyróżniają się następującymi parametrami:

  • innowacyjna wewnętrzna geometria,
  • unikalna budowa kosza,
  • specjalne wykończenie wszystkich powierzchni.

Jak wspominaliśmy, modele jednorzędowe dostępne są w wielu rozmiarach oraz konfiguracjach. Poniżej omawiamy podstawowe informacje na temat najpopularniejszych rozwiązań.

 

Łożyska walcowe RIU, RU (NU)

Jednorzędowe łożysko walcowe w tym wykonaniu przenosi tylko obciążenia poprzeczne. Dodatkowo skutecznie kompensuje rozszerzalność cieplną. Podczas obrotu wzdłużne przemieszczanie się jednego pierścienia względem drugiego odbywa się z bardzo małym tarciem. Komponenty RIU, RU można wykorzystać albo po jednej stronie podparcia wału, albo po obu stronach – jeżeli zagwarantowano dodatkowe osiowe ustalenie.

Niniejsze rozwiązania wyróżniają się tym, że mają pierścień zewnętrzny wyposażony w dwa stałe obrzeża. Wewnętrzny natomiast jest bez obrzeży. Łożyska walcowe Timken RIU, RU znajdą zastosowanie przede wszystkim w przekładniach, pompach, kompresorach, skrzyniach biegów, maszynach górniczych, wirówkach oraz młynach cementowych czy węglowych.

 

Łożysko walcowe RIN, RN (N)

Łożysko walcowe RIN, RN to komponent, w którym pierścień zewnętrzny ma dwa stałe obrzeża, a zewnętrzny jest ich całkowicie pozbawiony. Taka konstrukcja sprawia, że łożyska Timken tego rodzaju można wykorzystać jako rozwiązanie swobodne. Modele w tym wykonaniu przenoszą tylko obciążenia poprzeczne i mają możliwość skutecznej kompensacji cieplnej rozszerzalności. Możliwe jest osiowe przemieszczenie pierścieni z bardzo małym tarciem w trakcie obrotu.

Produkty w tej wersji doskonale sprawdzą się między innymi w kruszarkach, reduktorach, piecach obrotowych, młynach, przekładniach, pompach płuczkowych, hakach wielokrążków czy głowicach płuczkowych. A zatem będą świetną opcją dla urządzeń energetycznych, wiertniczych oraz takich, które wykorzystuje się do produkcji cementu.

 

Łożyska walcowe NJ (RIJ, RJ)

Komponenty walcowe NJ mają zewnętrzny pierścień z dwoma stałymi obrzeżami i wewnętrzny z jednym obrzeżem stałym. W takim wykonaniu łożyska walcowe Timken są w stanie przenosić duże obciążenia poprzeczne i małe wzdłużne. W przypadku sił osiowych chodzi o takie, których wartość nie przekracza 10% obciążenia promieniowego. Ogólnie obciążenie wzdłużne w łożyskach walcowych NJ (RIJ, RJ) przenoszone jest poprzez tarcie ślizgowe, do którego dochodzi na powierzchniach obrzeży.

Niniejsze komponenty polecane są głównie do urządzeń wiertniczych, energetycznych oraz maszyn, które wykorzystuje się w produkcji cementu. Świetnie sprawdzą się między innymi w kruszarkach, reduktorach, piecach obrotowych, młynach, pompach płuczkowych czy młynach pyłowych.

 

Łożysko walcowe NF (RIF, RF)

Łożyska walcowe typu NF (RIF,RF) składają się z pierścienia wewnętrznego z dwoma obrzeżami stałymi i zewnętrznego z jednym obrzeżem. Takie rozwiązania przejmują głównie duże obciążenia promieniowe oraz niewielkie – do 10% siły promieniowej – jednokierunkowe obciążenia wzdłużne. Siły osiowe przenoszone są przez powierzchnie obrzeży.

Podobnie jak wyżej wspomniane rozwiązania również i łożyska walcowe Timken w tym wykonaniu przeznaczone są do pracy w urządzeniach stosowanych do produkcji cementu, urządzeniach energetycznych i urządzeniach wiertniczych.

 

Łożyska walcowe NP (RIT,RT)

W urządzeniach energetycznych czy wiertniczych sprawdzą się także łożyska walcowe NP. (RIT, RT). Modele typu NP mają pierścień zewnętrzny z jednym stałym obrzeżem, wewnętrzny z dwoma obrzeżami oraz jeden pierścień kołnierzowy swobodny. Dzięki temu można wykorzystywać je jako łożyska ustalające. W przeciwieństwie do wyżej wspomnianych modeli niniejsze komponenty są w stanie przenosić niewielkie obciążenia osiowe, ale w obu kierunkach. Jeśli chodzi o czynniki związane z możliwością działania pod obciążeniami, są one takie same, jak w przypadku łożyska walcowego typu NJ (RIJ, RJ). Dodatkowo łożyska walcowe NP można wykorzystać z łożyskami RU albo RN, kompensując cieplną rozszerzalność.

Poza urządzeniami energetycznymi i wiertniczymi produkty w tym wykonaniu świetnie sprawdzą się także w urządzeniach, które wykorzystuje się w produkcji cementu. A mianowicie można zamontować je w reduktorach, kruszarkach, młynach, obrotowych piecach czy napędach przenośników.

 

Łożysko walcowe NUP (RIP,RP)

Łożysko walcowe NUP (RIP, RP) jest komponentem składającym się z pierścienia zewnętrznego z dwoma obrzeżami, wewnętrznego z jednym obrzeżem oraz ze swobodnego pierścienia kołnierzowego. Taka konstrukcja sprawia, że niniejsze rozwiązania można wykorzystać jako łożysko ustalające. Poza obciążeniami poprzecznymi modele te mogą przenosić także małe siły wzdłużne w dwóch kierunkach.

Podobnie jak wspomniane wyżej produkty łożyska walcowe NUP także poleca się montować w urządzeniach energetycznych, wiertniczych oraz takich, które są wykorzystywane podczas produkcji cementu.

 

Łożyska jednorzędowe z pełną liczbą wałeczków

Jednorzędowe łożyska walcowe z pełną liczbą elementów tocznych (NFC) to modele zbudowane z pierścienia wewnętrznego z dwoma stałymi obrzeżami i zewnętrznego z jednym obrzeżem. Wyróżniają się możliwością przenoszenia jednokierunkowych sił osiowych oraz tym, że dopuszczają minimalne osiowe przemieszczenia. Produkty typu NFC nie mają kosza i są dostępne w formie kompletnego złożenia. Do zalet komponentów w tym wariancie zalicza się wysoką nośność. Łożyska walcowe jednorzędowe z pełną liczbą wałeczków znajdą zastosowanie przede wszystkim w walcarkach, przekładniach zębatych i gilotynach.

 

Czym charakteryzują się łożyska walcowe dwurzędowe Timken?

łożyska walcowe dwurzędoweDwurzędowe łożyska walcowe wyróżniają się głównie dużo większą nośnością oraz zamiennością pierścieni. W porównaniu do modeli jednorzędowych dwurzędowe komponenty gwarantują równie większą wytrzymałość na siły poprzeczne. Dostępne są jako typ NNU oraz NN. W obu przypadkach otrzymujesz produkty zgodne z normą ISO/DIN.

W produktach tego rodzaju producent montuje z reguły mosiężny koszyk o konstrukcji standardowej. Element ten ma kieszenie frezowane i jest właściwie typu palcowego. Łożyska walcowe dwurzędowe są polecane do wykorzystania w przekładniach, walcowniach, nożycach oraz obrabiarkach.

 

Łożysko dwurzędowe z pełną liczbą wałeczków

W ofercie znajdziesz także łożyska walcowe dwurzędowe z pełną liczbą elementów tocznych. To komponenty, które są w stanie zagwarantować dużo większe możliwości, jeśli chodzi o przejmowanie obciążeń promieniowych. Jest to oczywiście spowodowane zwiększoną liczbą wałeczków.

Poza ogólnym zastosowaniu przemysłowym niniejsze produkty będą doskonałą opcją dla gilotyn, walcarek oraz przekładni zębatych. Do zalet komponentów w tym wykonaniu zalicza się dużo większą nośność oraz to, że specjalna budowa zewnętrznego pierścienia dopuszcza małe przemieszczenia wzdłużne.

 

 

Gdzie znajdą zastosowanie łożyska walcowe wielorzędowe?

Tam, gdzie występują średnie lub duże prędkości, ogromne obciążenia poprzeczne, podwyższone temperatury pracy i wysoki poziom zanieczyszczenia, polecamy montować wielorzędowe łożyska walcowe marki Timken. Kategoria ta obejmuje głównie czterorzędowe modele, które najczęściej wykorzystuje się w branży stalowej.

Łożyska walcowe czterorzędowe marki Timken to komponenty, które są przystosowane do pracy pod bardzo dużymi obciążeniami poprzecznymi, które są charakterystyczne szczególnie dla walcowni aluminium, stali czy innych materiałów. Odpowiednia konstrukcja gwarantuje wysoką wytrzymałość na wspomniane siły promieniowe, ale jednocześnie brak możliwości przejmowania sił osiowych. Produkty w tym wykonaniu dostępne są nie tylko z otworem walcowym, ale także stożkowym.

Czterorzędowe łożyska walcowe Timken będą doskonałą opcją dla kruszarek oraz walców oporowych i roboczych.

Uwaga! Ze względu na spam, pierwszy komentarz danej osoby musi zostać zaakceptowany przez moderacje. Po tym blokada zostaje zdjęta dla tego użytkownika i może normalnie komentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *