Co to jest łożysko kulkowe wzdłużne?

Co to jest łożysko kulkowe wzdłużne?

Co to jest łożysko kulkowe wzdłużne? Kiedy stosuje się łożyska kulkowe wzdłużne? Czym wyróżniają się komponenty wzdłużne na tle poprzecznych rozwiązań? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Z czego składa się łożysko kulkowe wzdłużne?
  2. Jakie są rodzaje łożysk kulkowych wzdłużnych?
  3. Gdzie stosuje się łożyska kulkowe wzdłużne?

Łożyska kulkowe dostępne są w przeróżnych wariantach. Można podzielić je między innymi ze względu na kierunek sił, które działają na komponenty tego rodzaju w trakcie pracy. To kryterium wyszczególnia łożyska kulkowe poprzeczne oraz wzdłużne. Te pierwsze uważa się za najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Wspominaliśmy już o nich na naszej stronie. Dziś zajmiemy się łożyskami kulkowymi wzdłużnymi. Jak są zbudowane i gdzie znajdą zastosowanie? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Z czego składa się łożysko kulkowe wzdłużne?

Z czego składa się łożysko kulkowe wzdłużne?Klasyczne łożysko kulkowe wzdłużne niczym właściwie nie różni się od innych rozwiązań tocznych, jeśli chodzi o budowę. Także ma pierścienie i elementy toczne – w tym przypadku są to kulki. Wzdłużne łożyska kulkowe to komponenty rozłączne, co oznacza, że pierścień zewnętrzny i wewnętrzny można montować osobno, niezależnie od siebie. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza montaż oraz demontaż.

Łożyska kulkowe wzdłużne to rozwiązania, które wykorzystuje się tylko tam, gdzie występują obciążenia wzdłużne. W teorii nie może na nie działać siła promieniowa.

Jakie są rodzaje łożysk kulkowych wzdłużnych?

Aktualnie na rynku można znaleźć kulkowe łożyska wzdłużne w kilku wariantach. Wyróżnia się łożyska kulkowe wzdłużne jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz dwukierunkowe z kulistymi pierścieniami i podkładkami. Do najpopularniejszych zalicza się łożyska kulkowe wzdłużne jednokierunkowe. To rozwiązania, które przenoszą obciążenia wzdłużne tylko i wyłącznie z jednego kierunku. W jednym kierunku ustala się również położenie wału. Standardowe jednokierunkowe łożysko ma jeden pierścień ruchomy i drugi nieruchomy. Na modele tego rodzaju nie mogą działać obciążenia poprzeczne. Jeśli natomiast chodzi o prędkość obrotową, przy łożyskach kulkowych wzdłużnych jednokierunkowych jest ona relatywnie niska.

Dwukierunkowe łożyska kulkowe wzdłużne składają się z trzech pierścieni. Dokładniej z dwóch nieruchomych pierścieni i jednego ruchomego. Ponadto mają dwa koszyki z elementami tocznymi. Niniejsze rozwiązania przenoszą obciążenia wzdłużne w obu kierunkach. Warto pamiętać, że modele tego rodzaju nie pozwalają na to, aby w aplikacji występowały jakiekolwiek wahania w trakcie działania.

Gdzie stosuje się łożyska kulkowe wzdłużne?

Gdzie właściwie stosuje się łożyska kulkowe wzdłużne? Przede wszystkim przy łożyskowaniu niewielkich rozmiarów wałów, które muszą dodatkowo osiągać wysokie prędkości obrotowe. Świetnie sprawdzą się między innymi w maszynach rolniczych oraz wykorzystywanych w przemyśle maszynowym. Oczywiście — jak wspominaliśmy — łożyska kulkowe wzdłużne są doskonałym rozwiązaniem do aplikacji, w których występują spore obciążenia osiowe oraz tam, gdzie komponent musi poruszyć tą częścią, która jest obciążona z góry. Taką sytuację można zaobserwować, chociażby w mechanizmie obrotu krzesła biurowego. Dzięki łożyskom wzdłużnym krzesło może bez problemu obracać się, mimo tego, że siedzi na nim człowiek.

Uwaga! Ze względu na spam, pierwszy komentarz danej osoby musi zostać zaakceptowany przez moderacje. Po tym blokada zostaje zdjęta dla tego użytkownika i może normalnie komentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *