Co to jest łożysko poprzeczne?

Co to jest łożysko poprzeczne? Jakie łożyska poprzeczne można znaleźć na rynku? Czym się wyróżniają i gdzie znajdą zastosowanie? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie.

  1. Czym jest łożysko poprzeczne?
  2. Jakie są rodzaje łożysk poprzecznych?
  3. Gdzie montuje się łożyska toczne poprzeczne?

Łożyska toczne dzieli się, biorąc pod uwagę wiele kryteriów. Jedno z nich dotyczy działających na komponenty tego rodzaju sił. Wyróżnia się siły poprzeczne i wzdłużne, zwane również promieniowymi i osiowymi. W dzisiejszym artykule w skrócie omówimy podstawowe informacje na temat łożysk poprzecznych. Czym są i gdzie znajdują zastosowanie? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Czym jest łożysko poprzeczne?

Czym jest łożysko poprzeczne?Czym właściwie są łożyska toczne poprzeczne? To komponenty, które przenoszą tylko i wyłącznie siły promieniowe, a ich kąt alfa – czyli oś łożyska – wynosi 0 stopni. Oczywiście na rynku dostępne są takie rozwiązania, które należą do grupy komponentów poprzecznych, ale ze względu na swoją konstrukcję, mogą przejmować również niewielkie siły osiowe.

Jakie są rodzaje łożysk tocznych poprzecznych? Gdzie montuje się komponenty tego rodzaju? Odpowiadamy w dalszej części dzisiejszego wpisu.

Jakie są rodzaje łożysk poprzecznych?

Na rynku aktualnie można znaleźć wiele wariantów łożysk tocznych poprzecznych. Między sobą różnią się nie tylko konstrukcją, ale i możliwościami. Na przykład dostępne są łożyska toczne poprzeczne, które poza obciążeniami poprzecznymi są w stanie przenosić również niewielkie siły wzdłużne – nawet dwukierunkowe.

Do najpopularniejszych rozwiązań poprzecznych zalicza się oczywiście łożyska kulkowe. Produkuje się je w wariancie zwykłym, jednorzędowym, dwurzędowym, samonastawnym i wahliwym. Do poprzecznych łożysk kulkowych zalicza się także łożyska kulkowe skośne jednorzędowe, skośne jednorzędowe dwukierunkowe oraz skośne dwurzędowe. Grupa łożysk wałeczkowych poprzecznych natomiast obejmuje łożyska walcowe jednorzędowe i wielorzędowe, stożkowe jednorzędowe i wielorzędowe oraz baryłkowe.

Jak już wspominaliśmy, łożyska toczne poprzeczne między sobą różnią się możliwościami i pewnymi parametrami. Z tego względu zapoznaj się z charakterystyką każdego dostępnego rozwiązania, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na odpowiednie łożysko toczne.

Gdzie montuje się łożyska toczne poprzeczne?

Z reguły łożyska kulkowe poprzeczne i wałeczkowe poprzeczne stosuje się w aplikacjach, w których występują stosunkowo duże prędkości obrotowe. Doskonale sprawdzą się w maszynach wykorzystywanych w branżach przemysłowych. Łożyska baryłkowe są świetnym rozwiązaniem dla maszyn hutniczych oraz wydobywczych. Nierzadko stosuje się je także w wentylatorach przemysłowych czy maszynach budowlanych. Rozwiązania walcowe sprawdzają się między innymi w pompach, nożycach, dźwigach czy we wrzecionach pracujących w obrabiarkach. Łożyska stożkowe natomiast są świetną opcją dla betoniarek, przekładni wiatrowych generatorów, maszyn rolniczych czy zgrabiarek.

Łożyska kulkowe poprzeczne uważa się za uniwersalne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Nie tylko w maszynach przemysłowych czy branży motoryzacyjnej. Nierzadko wykorzystuje się je w urządzeniach AGD.

Uwaga! Ze względu na spam, pierwszy komentarz danej osoby musi zostać zaakceptowany przez moderacje. Po tym blokada zostaje zdjęta dla tego użytkownika i może normalnie komentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *